Z prezidentské kuchyně – recenze

Jak se zdá, kuchyně se stává novým dějištěm moderní etapy Francouzského filmu (alespoň v poslední době). Z tohoto prostředí k nám přichází taktéž i nový snímek, řekl bych neznámého režiséra Christiana Vincenta. Pojďme se tedy podívat pod pokličku příběhu ženy, která vařila i pro francouzského prezidenta.

Tournage les saveurs du palais

Hortense (Catherine Frot) je sympatická dáma, o jejímž kulinářském umění, založeném na přípravě jednoduchých pokrmů dle své maminky a babičky, se shodou okolností dozví prezident republiky a povolává jí do Elysejského paláce, aby se zhostila úlohy zhotovitelky privátní kuchyně pro něj a jeho eventuální návštěvy.

U mnoha snímků by se dal asi shrnout stručný obsah do jednoho odstavce, ale důležitá fakta by mi prostě chtě nechtě protekla mezi prsty! U tohoto, v uvozovkách, díla je to však velmi snadné. Jedná se totiž o velmi nadhodnocenou záležitost plnou francouzské národní hrdosti! A to doslova!

111004-5070

Příběh je označován distributory jako životopisná komedie! S komedií ale dle mého názoru nemá vůbec nic společného! Je jasné, že pro našince, který madam Hortense Laborie prostě nemá možnost znát, bude tento film možná příjemně stráveným časem, ale bez jakéhokoliv hlubšího pocitu! Hodina a čtyřicet minut navrch uplynou sice jako voda, ale i méně nároční diváci semnou jistě budou souhlasit, když vyjádřím názor, že v kině by se čas neměl přečkávat, ale měli bychom se tam bavit!

Tournage les saveurs du palais

Proto tedy doporučuji trávit danou stopáž určitě jinou činností. Jděte třeba do divadla, knihovny a nebo na úplně jiný film. Tento film mohu doporučit snad jen senilním seniorům, kteří svůj život datují už jen na uvařené obědy či večeře! Scénář, jehož autorem je Etienne Comar a režisér Christian Vincent, totiž nejsou nijak zajímavý nebo dokonce poutavý. Režijní pojetí taktéž. Hodnotím tedy letošní (zatím) nejnižší známkou v podobě 30%, a to jen z důvodu o pokus o jemně epický konec a francouzštinu všeobecně!

les-saveurs-du-palais

V kinech od 21.2.2013

HODNOCENÍ: 30%

Z prezidentské kuchyně (Les Saveurs du Palais), Životopisný, Francie, 2012, 95 minut

Režie: Christian Vincent

Hrají: Catherine Frot, Hippolyte Girardot, Jean d’Ormesson, Arly Jover, Philippe Uchan, Arthur Dupont, Brice Fournier, Déborah Révy

Lukáš Tošner

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *