The Amazing Spider-Man – recenze

Peter Parker je nepříliš oblíbený středoškolák, kterého v dětství opustili rodiče a vyrůstá tak u svého strýčka Bena a tetičky May. Jednoho dne nalezne Peter při úklidu aktovku, která dříve patřila jeho otci a zahájí pátrání po okolnostech zmizení jeho rodičů. To ho nakonec přivede přímo do společnosti OsCorp a do laboratoře doktora Connorse, dřívějšího spolupracovníka a přítele jeho otce…

Spider-Man6

Jak je jistě všem komiksovým a filmovým fandům známo, právě v laboratořích OsCorpu je Peter pokousán geneticky upraveným pavoukem a tento fakt velmi zásadně změní jeho život. Mladý teenager se tak musí vyrovnat nejen se středoškolskými problémy, včetně první lásky se spolužačkou Gwen, ale i sám se sebou a následně i se smrtí svého strýčka. Ten je zastřelen při snaze zabránit krádeži a právě v této chvíli se zrodí Spider-Man. To co je prvotním hnacím motivem je pomsta, ale nakonec se Peter musí postavit mnohem těžšímu soupeři – Lizardovi.

Byť to v našich končinách, kde celé generace vyrůstaly na komiksech Káji Saudka, popřípadě Čtyřlístku, není tolik známo, Spider-Man je jedním z nejoblíbenějších a nejčtenějších komiksových hrdinů. Poprvé spatřil tento hrdina světlo světa již v roce 1962 a samostatného komiksu se dočkal o rok později. Jeho tvůrcem pak není nikdo jiný něž legendární Stan Lee. Ten Stan Lee, který má na svědomí snad všechny myslitelné super hrdiny, kteří se objevili na filmovém plátně v poslední době. Iron Manem počínaje a Kapitánem Amerikou konče.

Spider-Man7

Pro filmové fandy ani není žádným tajemstvím, že prvního blockbusteru se „Spidey“ dočkal již před deseti lety pod režijní taktovkou Sama Raimiho. I přesto, že film byl přijat s drobnými rozpaky, dočkal se poté ještě dvou pokračování. I přes jasný divácký i komerční úspěch však studio a nakladatelství Marvel nebylo s výsledkem úplně spokojeno, snad i proto, že Raimi se zaměřil spíše na dospělejšího diváka. Proto se nyní Spider-Man vrací a tento kousek lze považovat za jakýsi restart celé série.

Studio Marvel si již několikrát ověřilo, že v případě, že si svoje snímky o svých hrdinech vytvoří a ohlídá samo je úspěch zaručen (jasným důkazem budiž Thor, Captain America, Iron-Man, nebo nedávní Avengers) a podle všeho to bude platit i v případě nového Spider-Mana.

Režijní stoličku studio tentokráte svěřilo nepřiliž známému Marcu Webbovi, jež na sebe upoutal pozornost vydařenou komedií 500 dní se Summer. Veliký letní blockbuster je však úplně jiná káva než romantická „indie“ komedie a toto rozhodnutí tak budilo přinejmenším údiv a rozpaky. Nutno říci, že nakonec zbytečně, jelikož Webb svoji roli zvládnul celkem s přehledem.

Spider-Man2

Z nového Spider-Mana čiší určitá mladická rozjívenost, což je spojeno s faktem, že zatímco Raimi nám ve svém Spider-Manovi ukázal Parkera/Spideyho jako „dospělého“, pracujícího vysokoškoláka, tak Webbův Parker je typický středoškolák se všemi svými neduhy. Webb navíc vše vyvažuje až překvapivou dávkou humoru a sebeironie, což je příjemné osvěžení a Raimiho snímkům toto chybělo. Režisér i studio tentokrát měli poměrně štěstí i na obsazení hlavních rolí, kde se sešlo hned několik opravdových hvězd.

Petera Parkera si střihla vycházející hvězdička Andrew Garfield, který na sebe upozornil například ve Fincherově The Social Network, nebo Gilliamově Imagináriu Doktora Parnasse. Role jeho lásky Gwen Stacyové připadla krásné a čím dál obsazovanější Emmě Stone, která naposledy zazářila Skeeter v oscarovém Černobílém světě. Ani v dalších rolích pak není nouze o dobré herce. Doktora Connorse alias hlavního záporáka Lizarada ztvárnil Rhys Ifans. Tento welšan se v blockbusterech sice příliš neobjevuje, přesto má na kontě již slušnou řadu nezapomenutelných rolí. Pro mladé diváky dozajista ještě dlouho bude DJ Paul Bulva z kultovního Klubu sráčů.Ve zbytku obsazení se pak objeví např. Denis Leary, Martin Sheen, nebo Sally Field.

Celkově je tedy Amazing Spider-Man velmi povedenou a silně nadprůměrnou letní oddechovkou, která nezklame a komiksové fandy dozajista potěší. Trošku škoda, že vydařený zážitek spolu s povedeným 3D zpracováním trošku kazí český dabing. Ten je v poslední době kamenem úrazu většiny ve 3D uváděných filmů, leč nakonec to není nic co by mi zabránilo doporučit návštěvu kina.

the-amazing-spider-man-poster

V kinech od 12.7.2012

HODNOCENÍ: 80%

The Amazing Spider-Man, Akční / Dobrodružný, USA, 2012, 137 minut

Režie: Marc Webb

Hrají: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Denis Leary, Martin Sheen, Sally Field, Irrfan Khan, C. Thomas Howell, Chris Zylka, Stan Lee, Kelsey Chow, Michael Papajohn, Michael Massee, Skyler Gisondo

Václav Carvan

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *