Šmejdi – recenze

Od 18.4.2013 se prostřednictvím distribuční společnosti Aerofilms dostává do kin celovečerní dokumentární film odkrývající bezcitné praktiky „prodavačů“ na předváděcích akcích pro seniory, poutavě nazvaný Šmejdi. Na většině reklamních plakátů je vhodně doplněný fotografií dvou mladých lidí, jenž by klidně mohli být zmíněnými Šmejdy a magického vakuového vysavače se stoprocentní filtrací za patnáct tisíc, esencí zbytečnosti, předmětovým Šmejdem, který je důchodcům násilně vnucován pod záminkou výletu v dobré společnosti.

3W0Q5803

Ještě před uvedením do kin se části tohoto varovného dokumentu objevily v internetovém televizním pořadu Peklo na talíři (Stream.cz) a na sociálních sítích pak rozvířily bouřlivou diskusi ohledně tématu, které je mnohým známé, některým však ne v takto syrové podobě, a které především uzavírá nejdůležitější otázky a odpovědi problematiky klamavých akcí v komplexním celku osvětového filmu.

Silvie Dymáková, scénáristka a režisérka filmu, spojila svůj materiál se spolupracovnicí Romanou Mazalovou, psycholožkou, a původně chtěla sestříhat jednoduché video na promítání po domovech důchodců. Neobvyklá popularita však přispěla k tomu, aby se film o zákoutí předváděcích akcí dostal i na velká plátna a oslovil i nejposlednější diváky, kteří o dané problematice nemají ani ponětí a vyburcoval nápravné kroky.

3W0Q5719

Film je však především určen pro důchodce, reklama v bulvárním plátku Blesk a promítání seniorům nad 65 let ve všech kinech zdarma tuto skutečnost jen umocňují. Výsledná forma filmu je podle toho také uzpůsobena a svým opakováním motivů a jednotlivých situací jsou Šmejdi k seniorům dobře komunikativní. Běžný divák musí toto prominout, společně s pořádnou dávkou důchodcovského, patetického sentimentu podbarveného nejvýznamnějšími kusy ze Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast, nadbytečné protikapitalistické nálady nebo místy přílišně striktní televizní formát.

Na Šmejdech je zkrátka významně cítit horká jehla, ale jde především o film se silnou společenskou hodnotou a scény ze skryté kamery, odkrývající amorální chování „prodavačů“, fungují i bez silnějšího režisérského vedení v rámci celku. Nicméně součástí jsou i tzv. záběry na mluvící hlavy, prostor k hlubšímu rozkrytí nejrůznějších právních a psychologických motivů tématu filmu, dovolující opět všem lépe proniknout do situace a lépe se vcítit do myšlení a následného jednání důchodce, nebo materiálová analýza a diskuse nad nádobím zakoupeným na jedné z předváděcích akcí, a tedy se nejedná o žádný silně neprofesionální populistický výkřik prost jakéhokoli seriózna, ale je zde vidět snaha o zodpovědný a silně osobní přístup k věci.

3W0Q5522

Silvie Dymáková navíc není žádná začátečnice, za sebou má léta nejrůznějších profesních kariér v českých televizích a prvotní dokumentární počin, sportovní Tour de Labe handicap, opět se zvýšeným důrazem po sociální stránce. Díky Šmejdům se Dymákové dozajista otevře možnost dalšího sociálního mapování a poté se snad můžeme těšit na dokument ne nedotažený následkem časového pressu.

A co dělá zítra vaše babička? Šmejdi vás minimálně donutí uvědomit si, zdali trávíte dostatek času se svoji babičkou/maminkou, dědečkem/tatínkem, a jestli není lepší vzít je na zmrzlinu nebo se jim věnovat jinak a hlavně častěji.

P.S.: Speciální projekce dokumentu Šmejdi, zahrnující živou diskusi nejen s tvůrci filmu a distribucí brožurek časopisu dTest Jak nespadnout do pasti (obsahuje informace o podobných nefér prodejí,,ch obecněji) zdarma, sledujte na www.aerofilms.cz/smejdi.

??????????????

V kinech od 18.4.2013

HODNOCENÍ: 70%

Šmejdi, Dokument, ČR, 2013, 74 minut

Režie: Silvie Dymáková

Hrají: „Šmejdi“

Martin Kindl

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *