Sinister – recenze

Ellison je autorem detektivních románů, jejichž předobrazem jsou reálné vraždy. Nyní se chystá napsat další román a stěhuje se i s rodinou do městečka, kde se právě jedna taková vražda stala. Na půdě svého nového domu pak objevuje bednu s filmovými pásy, kde je natočena inkriminovaná vražda a nejen ona.

DF-02183

Ellison samozřejmě neváhá ani minutu a ve své touze napsat další bestseller se pouští do pátrání po tom co je natočeno na páskách.To ho nakonec přivádí až k neznámé nadpřirozené bytosti, se kterou si ovšem není radno zahrávat a v nebezpečí je tak nejen spisovatel, ale i celá jeho rodina.

Nejnovější přírůstek do hororové rodiny je v pravdě věrný svému jménu, jelikož Sinister v překladu znamená zlověstný, neblahý a tím tenhle kousek opravdu je. Režisér Scott Derrickson, jehož doposud největšími úspěchy jsou variace na Exorcistu „V moci ďábla“ a sci-fi „Den, kdy se zastavila země“, dokázal za minimální peníze (rozpočet 5 mil. Dolarů) stvořit opravdu hodně muziky. Minimalistický horor postavený především na hutné atmosféře je jedním z nejlepších za poslední roky!

DF-17

Hlavní role se se ctí zhostil Ethan Hawke a jeho Ellison je tím opravdu správně umíněným a zapáleným autorem, pro kterého je nová kniha, jejíž úspěch zoufale potřebuje, důležitější než rodina. Tím co však stojí opravdu za zmínku je hlavní démon Bughuul. Takhle působivé „strašidlo“ už tady dlouho nebylo a je docela škoda, že jej tvůrci nevyužili více, protože poté by mohl být zážitek ještě o něco silnější.

Opravdu dobrých hororů v poslední době mnoho nevzniká a tak každý takovýto kousek je obrovským plusem. Tady k tomu navíc přispívá i geniální soundtrack hororového veterána Christophera Younga, který děla v mnoha ohledech dobrou polovinu celé atmosféry a který je sám o sobě dobrý pro psychopaty na lehčí nabuzení.

DF-22

Pro mě osobně se vedle „Ženy v černém“ jedná o nejlepší horor letošního roku a věřím, že návštěvy kina opravdu nebudete litovat (především ve večerních hodinách). Pro srovnání může pak sloužit loňský kousek Insidious, který však zatím do české distribuce bohužel nezavítal. Třeba se časem dočkáme i jeho. Nyní je třeba poděkovat distribuci, že se v našich kinech dokáže stále najít místo i pro dobré filmy.

SINISTER-POSTER

V kinech od 1.11.2012

HODNOCENÍ: 80%

Sinister, Horor / Thriller / Mysteriózní, USA, 2012, 110 minut

Režie: Scott Derrickson

Hrají: Ethan Hawke, Juliet Rylance, Vincent D´Ónofrio, Michael Hall D´Addario, James Šansone, Clare Foley, Fred Dalton Thompson

Václav Carvan

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *