Sedm psychopatů – recenze

Martin McDonagh, britský dramatik irského původu a režisér snímku V Bruggách, si řekl že na filmové scéně je v poslední době originálních filmových počinů opravdu poskrovnu. Proto se tedy rozhodl povolat plejádu osobitých hereckých osobností v čele s Colinem Farrellem, s nímž si spolupráci vyzkoušel již v roce 2008 při již zmiňovaném snímku, kde se setkali poprvé.

p622778

Jak jsem zmínil již úvodu – originalita. To je, oč tu vlastně běží, protože narvaným obsazením typu Expendables se v dnešní době snaží zaujmout nejeden titul. Už prostě asi odzvonilo dobám, kdy na promo plakátu byl Justin (Timberlake), či někdo jiný jako osamocená hvězda a do kina to přitáhlo až neskutečné množství lidí. Světe div se, ony totiž jen tváře nestačí, ale jsou k tomu potřeba též výkony, kvalitní scénář a hodně dalších věcí!

Zelenkavý plakát Seven psychopats čítá jména: Colin Farrell, Sam Rockwell, Christopher Walken, Woody Harrelson, Olga Kurylenko, Tom Waits, Abbie Cornish a ihned po jeho shlédnutí máte pocit, jako kdyby vás jistá síla uváděla do atmosféry snímků jako Sbal prachy a vypadni, či jiným počinů britské kinematografie, s tím rozdílem, že na vás dýchá jistá podobnost s režijním pojetím Quentina Tarantina či Roberta Rodrigueze…

p507234

Ale pojďme se teď podívat na zoubek samotnému ději – Marty (Colin Farrell) je scénárista, který má velkorysé plány na dokončení svého posledního díla, ale chybí mu dostatek inspirace. Vyhledá tedy své dva přátele, aby mu vnukli nové myšlenky a dopomohli k novým nápadům. Tito dva filutové se živí výnosným businessem v podobě únosů prominentních psů, což tuto povedenou trojici svede dohromady s mafiánským bosem Charliem v podání Woodyho Harrlsona. Otázkou tedy je, zda Marty dokáže scénář dokončit dříve, než cvakne kohoutek Charlieho zbraně, který by za život svého pejska dal cokoliv!

To, co je nutné vyzdvihnout u tohoto snímku, jsou rozhodně jeho vysoké ambice, naprosto fenomenálně chaoticky poskládaný scénář (střízlivý člověk není schopen podle mého takových nápadů) a herecké osobnosti, v jejichž tvářích dialogy působí opravdu skvěle a neskutečně stylově!

p173046

Znáte ten pocit, když v Pulp Fiction prostě slyšíte nějakou větu, kterou jste předtím slyšeli nejmíň tisíckrát a stejně vás její podání naprosto rozseká?! To je přesně ten případ! Akorát s tím rozdílem že se jedná hlavně o Woodyho Harrlesona a již znatelně stárnoucího Christophera Walkena, který zraje v neskutečně ikonického herce!

Celkově tedy tento filmový počin řadím velmi vysoko v pomyslném žebříčku roku 2012 a dovolil bych si ho dokonce zařadit též k materiálu, který se podle mého zařadí za pár let ke klasikám žánru. Oceňuji tedy tento snímek slušnými 80 %.

plakat

V kinech od 29.11.2012

HODNOCENÍ: 80%

Sedm psychopatů (Seven Psychopaths), Komedie / Krimi, USA / Velká Británie, 2012, 109 minut

Režie: Martin McDonagh

Hrají: Colin Farrell, Sam Rockwell, Christopher Walken, Woody Harrelson, Olga Kurylenko, Tom Waits, Abbie Cornish, Gabourey Sidibe, Kevin Corrigan, Željko Ivanek, Helena Mattsson, Brendan Sexton, Tai Chan Ngo, Jamie Noel, Michael Pitt, Michael Stuhlbarg, Harry Dean Stanton

Lukáš Tošner

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *