Mocný vládce Oz – recenze

Vypadalo to slibně, Sam Raimi a James Franco opět spolu, tentokrát v klasické fantasy, kde se pomalu už kultovní režisér mohl odvázat. Hýří se barvičkami, odkazuje na Čaroděje ze země Oz z roku 1939, jenže tohle by svedl každý slušný filmař. My ale čekáme víc, než jen průměrně zvládnuté řemeslo, proto když nedostaneme nic víc, může následovat lehké zklamání.

"OZ: THE GREAT AND POWERFUL"Michelle Williams centerPh: Merie Weismiller Wallace, SMPSP©Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Slyšíte prvně o Zemi Oz? Vůbec nevadí, děj filmu je prequelem původní knižní předlohy. V černobílém úvodu ve formátu 4:3, se nám představí hlavní hrdina Oscar Diggs, neboli Oz (James Franco), pouťový druhořadý kouzelník. Svými představeními neoslňuje zrovna obecenstvo, ale naivní slečny, které střídá jako ponožky. Když spadne do konfliktu s rozčileným přítelem jedné ze svých objetí, je nucen uniknout horkovzdušným balónem. Shodou okolností pohlcen tornádem nepřijde o život, nýbrž se ocitne v kouzelné Zemi Oz, barevné a širokoúhlé. Postupně potkává tři čarodějky, Theodoru (Mila Kunis), Evanoru (Rachel Weisz) a Glindu (Michelle Williams). Dozví se, že on je právě ten vyvolený, který zachrání tuto zemi před zlou čarodějnicí, přičemž není úplně jasné, která to vlastně je. Všechny ho ze začátku považují za mocného čaroděje, on to samozřejmě nepopírá, když se poté má stát králem a dostat obrovský poklad.

Disney s Alenkou v říši divů uspěl minimálně po finanční stránce, tudíž bylo otázkou času, kdy dostaneme další moderní adaptaci dětské knížky. Bohužel jde Mocný vládce Oz v již vyšlapané Alenčině cestičce, drží se jí od začátku do konce. Raimi by rád skočil do neprobádaných vod, v pár scénách dokonce pokouší štěstí, v podstatě celý retro černobílý úvod působí úžasně, bohužel při závěrečných titulcích si uvědomíte, že to vlastně byla nejlepší část filmu.

291982_9

Scénáristé nedali Raimimu zrovna dlouhé vodítko. Mitchell Kapner (Můj soused zabiják) a David Lindsay-Abaire (Roboti, Legendární parta) nemají na svém kontě žádný zajímavý počin. Tentokrát měli velkou šanci ukázat svou kreativitu, jenže jí trestuhodně promarnili. Celý děj staví okolo tuctové hollywoodské kostry. Seznámí nás s hrdinou trošku hajzlem, který se má v průběhu příběhu změnit v dobráka. Tohle všechno by ještě nemusel být problém, jenže už samotná přeměna pokulhává, postrádá jakýkoliv postupný přerod, až těsně před závěrem se snaží onu proměnu nějak zkuchtit, ale nemají z čeho.

I přesto, že sukničkář Oz je Francovi šitý na míru, jeho postava ztrácí věrohodnost. Casting hlavních postav zůstává jedinou věcí, která se dá bez výhrad pochválit. Trio čarodějek v dobře propracovaných kostýmech je víc než vydařené. Občasné dialogově slabší scény nemá ani jedna problém přestát s čistým štítem. Vedlejší postavy okřídleného opičáka a porcelánové panenky, oproti tomu nejsou nijak zajímavé, ať už trikově nebo osobnostně.

291982_3

Naštěstí obal pohledné fantasy plní svůj účel perfektně, alespoň na první pohled. Smaragdové město, okřídlené opice, masožravé květiny… I když většinu z toho jste už někde viděli, nápaditost je nepopiratelná. Její samoúčelné využití taktéž. Sebemenší logiku v cirkuse barev nenajdete, proto všechno působí chladně, pomalu až vypočítavě. Alespoň řvavé 3D v tomto případě využívá svůj potenciál naplno. Chytře pracuje s černými okraji obrazu v úvodu, nemluvě o stylu 5D kin, například při jízdě po řece a pádu z vodopádu.

Zkrátka, víkendové výpravy za rodinnou pohádkou neurazí, jenže dychtivé fandy Raimiho nepříjemně překvapí. Dospělejší fantasy ve stylu Hvězdného prachu se nekoná, naopak tu máme další dětskou pohádku s klasickými obrysy bez většího přetáhnutí.

film-plakat

V kinech od 7.3.2013

HODNOCENÍ: 60%

Mocný vládce Oz ( Oz: The Great and Powerfull), Fantasy / Akční / Dobrodružný, USA, 2013, 125 minut

Režie: Sam Raimi

Hrají: James Franco, Rachel Weisz, Mila Kunis, Michelle Williams, Joey King, Abigail Spenser, Zach Braff, Bruce Campbell, Martin Klebba, Bill Cobbs, Ted Raimi, Tim Holmes, Tony Cox

Roman Kotvald

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *