Maniak – recenze

Hollywoodští tvůrci hororových snímků několika posledních let v zásadě naprosto rezignovali na jakoukoliv invenci či originalitu a chrlí de facto pouze remaky a x-tá pokračování úspěšných sérií. Ovšem i v této záplavě balastu vznikne jednou za čas snímek, který má šanci zaujmout i zkušenějšího diváka, a právě snímek „Maniak“ je jedním z nich.

Maniac-remake-photo

I „Maniak“ je (ostatně jak jinak) remakem klasického hororového béčka z osmdesátých let minulého století, což samo o sobě rozumného diváka spíše odradí, protože kvalitních hororových remaků moc nevzniká. Ovšem s nápadem na předělávku osmdesátkové klasiky nepřišel nikdo jiný než Alexander Aja, v současné době asi jediný kvalitní žánrový tvůrce, který už nás v minulosti sám několikrát přesvědčil, že oživovat klasiky umí („Hory mají oči“, „Zrcadla“ i „Piraňa 3D“ jsou všechno remaky). Sám Aja tentokrát napsal pouze scénář a chopil se produkční stránky věci, režie se ujal jeho kamarád a spolupracovník Franck Khalfoun, kterého si můžeme pamatovat například díky funkční hororové žánrovce P2 z roku 2007.

Autoři se nijak nepárali s uvedením diváka do děje, a tak máme možnost ihned od prvních minut sledovat Franka (Elijah Wood) při jeho honbě oběti, kterou je krásná mladá dívka. Ve „volném čase“ se Frank živí jako restaurátor figurín, ke kterým chová více než profesionální náklonnost. Právě jeho zaměstnání ho přivede k seznámení s Annou, mladou fotografkou, která je jeho prací fascinována. Podaří se Frankovi překonat své nutkání nebo pro něj bude Anna jen další obětí?

7-maniac

Horor osobně skutečně považuji, jak už jsem naznačil v úvodu, za téměř vyčerpaný žánr, ve kterém už se víceméně jen recyklují věci, které tu už byly dříve. Ovšem vždycky se jednou za čas objeví snímek, který z hororové šedi vybočuje a funguje, jak by správný horor měl. Za poslední roky jsem se s tímto pocitem (vyjma několika španělských/mexických kousků, za kterými téměř do jednoho produkčně stojí Guilermo del Toro) setkal jen a pouze u filmů Alexandra Ajy. Proto moje očekávání u Maniaka nebyla zrovna nízká, i tak mě výsledek poměrně potěšil.

Jedná se totiž o krásně svěží závan let osmdesátých, který je solidně mixnut současným vizuálem a dochucen o moderní gore efekty. First person perspektiva, která na začátku diváka uchvátí a dává mu možnost zažít události z pohledu vraha, se sice v průběhu filmu trochu okouká a v pár momentech dokonce i trochu ruší (přeci jen natočit tímto stylem 90-ti minutový snímek je veliké sousto). Ale i přesto je to jeden z aspektů, které z Maniaka dělají z vizuálního hlediska nejoriginálnější horor posledních let. Věc, která ovšem definitivně povyšuje Khalfounův snímek do vyšší ligy, je naprosto bezchybná hudba, které je složená z jednoduchých syntetických zvuků a značně odkazuje na Carpentorovi klasické hudební doprovody. Mimochodem, když jsme u těch odkazů, Aja v jednu chvíli donutí diváka i k lehkému úsměvu, když se rozezní slavné „Goodbye Horses“, které proslavilo Mlčení jehňátek. Audiovizuálně a atmosfericky se tedy jedná o víceméně dokonalou záležitost (všudypřítomná zrcadla, krásná práce s figurínami atd.), ovšem co se scénáře týká, Aja, jak je u něj zvykem, opět příliš nezvládá a jen vrství jednotlivá zabití, která prokládá nesmyslnou vatou v podobě vznikající romance mezi vrahem, mimochodem skvělý E. Wood, a jeho poslední obětí.

Maniac-03

Celkově se dá o Maniakovi mluvit, jako o velice milém překvapení, které i přes slabší scénář, rozhodně stojí za pozornost a jehož povedená audiovizuální stránka by Vás měla vytáhnout do kina.

MANIAC-Poster

V kinech od 7.2.2013

HODNOCENÍ: 70%

Maniak (Maniac), Horor / Thriller, USA / Francie, 2012, 93 minut

Režie: Franck Khalfoun

Hrají: Elijah Wood, Liane Balaban, America Olivo, Nora Ernezeder, Sammi Rotili

Michal „zlabus“ Žlábek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *