Let – recenze

Tak dlouho chodil Zemeckis s animovanými filmy pro vodu, až se ucho utrhlo. Od jeho posledního hraného počinu uplynulo již 12 let a v tomto období se zabýval hlavně experimentováním s digitálními triky, jenže neslavil žádný úspěch, ba naopak schytal vlnu kritiky za nedopracovanou technologii s mnoha chybami a také volbu dětské látky, na rozdíl od Camerona, který do jisté míry s obdobnou technologií natočil Avatara a podmanil si bezmála celý svět. Letos nám chce Oscarový režisér Forresta Gumpa a Trosečníka dokázat, že ještě nepatří do starého železa, ani za počítač k animaci, ale zvládne i po těch letech staré dobré řemeslo.

Denzel Washington is Whip Whitaker in FLIGHT,  from Paramount Pictures..F-FF-015

Vypráví nám příběh kapitána Whipa Whitakera (Denzel Washington), zkušeného pilota se slabostí pro tvrdý alkohol a kokain. Při rutinním letu se jím pilotované dopravní letadlo ihned po startu dostane do silných turbulencí, on ho ale bez problému a nějakého vzrušení, na rozdíl od ostatních členů posádky, vyvede z nebezpečí. Od cestujících si vyslouží předčasný potlesk, protože letadlo se postupem času stává neovladatelným a začne prudce klesat k zemi. Whip se rozhodne k šílenému manévru, aby zpomalil pád, obrátí letadlo vzhůru nohama, tím dostává čas k nalezení vhodného místa k přistání. Před dostatečně dlouhým prostranstvím na přistání ho otočí zpátky a dosedne na zem. Poté se probudí v nemocnici a dozvídá se, že se stal hrdinou pro celou Ameriku. Jeho husarský kousek totiž zachránil 96 životů. Záhy se objevuje na scéně hrdinova toxikologická zpráva, z krve odebrané ihned po nehodě, která není pozitivní jen na alkohol.

Výše zmíněné se odehraje v prvních cca 30 minutách. Pak už jde hlavně o konverzační drama. Určitě tedy nečekejte velkolepý katastrofický film. I když havárie letadla působí velmi realisticky, ať už jde o scény přímo z kabiny pilotů, pohled na cestující uvnitř nebo záběry náhodných lidí na ulici, kterým letí dopravní letadlo přímo nad domovy vzhůru nohama. Především zásluhou triků, které jsou použity velice chytře a nesnaží se na sebe upozorňovat víc než je nutné. Nejenom jejich věrohodnost příjemně překvapí.

(Left to right)  Denzel Washington is Whip Whitaker and Don Cheadle is Hugh Lang  in FLIGHT,  from Paramount Pictures..F-FF-007

Také vyšetřování, které spustí, je zrealizováno, jak by asi opravdu probíhalo. Nemáte tady žádného vyloženého „záporáka“, který by se to všechno snažil hodit na hlavního hrdinu. „Pouze“ sledujeme šetření, ve kterém se musí vina logicky někomu/něčemu hodit na triko, ať už technice nebo selhání lidského faktoru. Čímž je Let opravdu unikátem z hollywoodské produkce.

To samé platí pro hlavní postavu Whipa. Není to figura černá ani bílá, jak tvrdí sám režisér. Nýbrž komplexní hrdina s mnoha odstíny. Na jednu stranu dokáže zachránit celou posádku letadla bez 6 lidí, což podle simulací dané havárie by z 10 pilotů nedokázal ani jeden, jenže na druhou nemá problém si ráno před letem šňupnout koks a pilotovat, když má v krvi 2,4 promile. Na Washingtonovi stojí, ale naštěstí nepadá celý film. Jeho rozervanost je cítit z každého druhého pohledu. Ostatní herci mu výborně sekundují, ať už jeho nová známost z nemocnice v podání Kelly Reilly, Bruce Greenwood jako dobrý přítel nebo skvělý právník v podání Dona Cheadle. Všechny tři zmiňované, ale strčí do kapsy John Goodman coby stylový dealer. I z pouhých dvou scén se Vám vryje do paměti. Z postav film těží nejvíce, ústřední milostný pár na maximum využívá své pestré vybarvení. V tomto případě ale stojí trošku na pozadí, před bojem, který hrdina prožívá uvnitř sama sebe, což posouvá Let do jiné roviny osobního dramatu, kde se Whip snaží přestat pít, vytvořit si lepší vztah se svojí exmanželkou a vůbec nějaký se svým synem, vyrovnat se s havárií a ještě si udržet svojí novou známost.

Kelly Reilly is Nicole in FLIGHT,  from Paramount Pictures..F-01409

Není toho rozhodně málo a tím se dostávám k první značné výtce, kterou je stopáž. Aby se všechno stihlo rozehrát a uzavřít, potřebuje Zemeckis bezmála 2 a půl hodiny. Kdyby se vypustila jedna z vedlejších linií, tak by film působil mnohem komplexněji a vtáhnul by Vás ještě více do děje, jenomže v tomto případě se sází na heslo čím více, tím lépe. Ale nejvíce v mých očích selhává Let morálním vyvrcholením hlavní dějové linky, díky tomu působí až uměle a sráží výsledné hodnocení o 10 procent dolu. Do poslední chvíle jsem doufal, že se bude konat menší překvapení v podobě odvážnějšího konce, popřípadě alespoň otevřeného, ale bohužel film jede po klasických kolejích až na konečnou.

Hrdina nebo alkoholik? V Inteligentním dramatu se skvělým Denzelem Washingtonem nebudete mít jednoduché k čemu se přiklonit. Pokud ještě po té kalamitě dramat z vlivu oscarové sezóny nemáte dost, můžu Let vřele doporučit. Přinejmenším potěší originálním námětem, kde pro změnu hlavního hrdinu nesoudí společnost, nýbrž on sám.

Let-plakat

V kinech od 21.2.2013

HODNOCENÍ: 70%

Let (Flight), Drama, USA, 2012, 138 minut

Režie: Robert Zemeckis

Hrají: Denzel Washington, Kelly Reilly, Bruce Greenwood, John Goodman, Don Cheadle, Melissa Leo, Nadine Velazquez, James Badge Dale, Tamara Tunie, Rhoda Griffis, Brian Geraghty, Ric Reitz, Sean Nix, Garcelle Beauvais

Roman Kotvald

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *