Láska všemi deseti – recenze

Dalším francouzským snímkem, který nedávno vstoupil do českých kin je „Láska všemi deseti“. Příjemné a lehké retro z Francie let padesátých, jehož středobodem jsou soutěže v rychlopisu na stroji… a na tu lásku také dojde. Vím, že to nezní nijak lákavě, ale nenechte se prapodivnou synopsí odradit.

3

Příběh nás přivede, jak je výše zmíněno, do Francie padesátých let, kde sledujeme jednadvacetiletou Rose Pamphyl (Déborah François). Ta, jako mnoho dívek té doby, touží po kariéře sekretářky, která jí má vysvobodit z maloměstské rutiny. Rose, díky své neodbytnosti a svému atypickému stylu psaní na stroji, nakonec vysněné místo získává a začíná pracovat u charismatického Louise Echárda (Romain Duris). Její nový zaměstnavatel v ní objevuje a podporuje talent pro rychlopis. Rozhodne se jí tedy přihlásit na oblastní mistrovství v této disciplíně a z Rose se postupem stává favoritka každé soutěže, které se účastní. Ovšem to, po čem nejvíc touží, jí stalé uniká. A nutno podotknout, že úspěchy v soutěžích to opravdu nejsou.

Jak už jsem psal, tak „Láska všemi deseti“ je především velice podařené retro, které značně připomíná „Kašlu na lásku“ (USA, 2003, režie: Peyton Reed), ovšem s tím podstatným rozdílem, že v „Populaire“ (originální název odvozený od značky psacích strojů) ta retroatmosféra nepůsobí tak naprosto kýčovitým dojmem. To je zásluha především umírněné režie Régise Roinsarda (na papíře to muselo vypadat naprosto strašně), který sice většinu času balancuje na hraně zmíněného kýče, ovšem málokdy „přešlápne“. Skvělá je i práce s kamerou a střihem, protože samotné scény z mistrovství působí nečekaně dynamicky (hlavně díky opakovanému používání close-upů na ruce, obličej, stroj a papír soutěžících), což je celkem zázrak, uvážíme-li v jaké disciplíně se soutěží.

Populaire_img_8447

Povedený je i pohodový hudební podkres, který krásně dotváří celkovou atmosféru. Mimochodem zajímavostí je, že za ním stojí Rob, francouzský hudební skladatel, který nás nedávno oblažil skvělým soudtrackem k „Maniakovi“, jehož syntetická hudba je na hony vzdálená tomu, co slyšíme právě v „Lásce všemi deseti“. Obsazení je celkově funkční, ovšem velice zamrzí minimální prostor pro krásku Bérénice Bejo, která loni excelovala v oscarovém „The Artist“.

Jediným (a bohužel opravdu velkým) nedostatkem je scénář, který používá všechna klasická, tisíckrát viděná, schémata a bojí se jakékoliv invence. Díky tomu se tak dočkáme situací jako „Ona ho chce, on jí nechce“, „Ona ho chce, ale on neví co má dělat“, „Ona ho stále chce, on už by jí možná také chtěl, ale má trauma z války“, „On by jí chtěl, ale ona ho nechce, protože se zachoval jako pitomec“ a podobně, což je pro diváka opravdu poněkud utrpením. Zrovna ona zmíněná účast hlavního hrdiny ve válce (a jeho traumata z ní) je asi největší scénáristickou zbytečností a hloupostí, protože do pohodového příběhu naprosto nijak nezapadá a vyloženě ruší.

5

Zajímavostí pro českého diváka je také fakt, že nemalé množství komparzních rolí soutěžících v rychlopisu bylo svěřeno dívkám z Čech. Jak se ukázalo, tak v Evropě patříme k naprosté špičce v tomto oboru, což se pojí s osobností světové rekordmanky v tomto oboru Helenou Matouškovou – Zaviačičovou.

Celkově řečeno se v případě „Lásky všemi deseti“ jedná o příjemnou retro romantickou komedii, která nádherně dokazuje, že pohodová atmosféra a podařený casting zvládnou občas zastínit i tragický scénář, a to prosím nutno podotknout, že do režisérské židle usedl debutant Régis Roinsard. Když retro komedii, tak přesně takovouhle.

plakat

V kinech od 21.2.2013

HODNOCENÍ: 70%

Láska všemi deseti (Populaire), Komedie / Romantický, Francie, 2012, 111 minut

Režie: Régis Roinsard

Hrají: Romain Duris, Déborah François, Bérénice Bejo, Mélanie Bernier, Féodor Atkine, Miou-Miou, Nicolas Bedos

Michal „zlabus“ Žlábek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *