Jack a obři – recenze

Tento čtvrtek přichází do českých kin fantasy snímek s názvem „Jack a obři“. Z jeho názvu se dá odvodit, že se pochopitelně jedná o klasickou americkou legendu o Jackovi a hromádce fazolí, které rostou poněkud rychleji a více než normální fazole. Režie se chopil jeden z nejtalentovanějších režisérů současné střední hollywoodské generace Bryan Singer.

JTGS-FP-218

V nedávné době jsme se dočkali vysokorozpočtové fantasy od dvou slavných tvůrců – „Hobit: Neočekávaná cesta“ od Petera Jacksona a „Mocný vládce OZ“ od Sama Raimiho – a Singer jen potvrzuje trend, který jeho slavní kolegové nastolili. Stejně jako v předchozích dvou případech i zde se totiž jedná o fantasy cílenou spíše na dětské publikum. Pro dospělého se sice nejedná o zážitky nikterak urážející, ale zároveň si člověk nemůže neklást otázku, co vede kvalitní tvůrce k tomu, mařit svůj čas a talent na infantilních projektech, které by mohl bez uzardění natočit jakýkoliv režisérský řemeslník. Holt je pro ně komerční úspěch pravděpodobně neodmítnutelným lákadlem.

Ihned v úvodu si divák vyslechne prastarou legendu o obrech, kteří sestoupili na zem a rozhodli se jí ovládnout a o hrdinném králi, který je zastavil a za pomocí mocné koruny a kouzelných fazolí je vyhnal zpět do jejich domoviny jménem Gantuaa. Stonky, které vyrostly z kouzelných fazolí byly posléze pokáceny a tím se uzavřela jediná možná cesta mezi naším světem a Gantuou. Této legendě společně s divákem naslouchají i budoucí hrdinové našeho snímku – malý syn farmáře jménem Jack a malá princezna Isabella. Poté se v příběhu posuneme o deset let dopředu a můžeme sledovat, jak shoda okolností a mocichtivý šlechtic Rodderick (Stanley Tucci) opět přivedou prastarou legendu k životu a obři se znovu pokusí uchvátit zemi. Jediný kdo jim v tom může zabránit je právě mladý Jack, který zároveň bude bojovat i o lásku princezny Isabelly.

JTGK-05492

Jak se dalo už podle tématu očekávat jedná se skutečně o tu nejklasičtější a vrcholně schématickou pohádku. Máme tu chudého sedláka, který se stane hrdinou (Nicolas Hoult), bojovnou princeznu, která se má provdat za hlavního padoucha, ale nakonec zaplane láskou k hlavnímu hrdinovi (Eleanor Tomlinson), zmíněného padoucha, kterého jeho touha po moci dožene k fatální chybě, jež skoro zničí království (Stanley Tucci), padouchova poťouchlého společníka, kterého čeká brzký skon (Ewen Bremner), charismatického a věrného rytíře, který se stane mentorem mladého hrdiny (Ewan McGregor), spravedlivého krále, který nenechá prchlivost cloumat svým majestátem (Ian McShane) a samozřejmě hlavního padoucha, kterým je v tomto případě dvouhlavý vůdce obrů (v originálním změní ho mluví Bill Nighy, leč o to jsou čeští diváci díky dabingu ochuzeni).

Bohužel celá ta schématičnost se netýká jen postav, ale samozřejmě i děje, který ani jednou neuhne z té tisíckrát prošlapané cesty klasické pohádky. Absolutní absence invence je bohužel nahrazena značnou infantilností, která je nejvíc vidět na záporných postavách, které jsou obdobně hloupé a nezábavné karikatury jako v případě výše zmíněného „Mocného vládce Oz“. Nutno podotknout, že než mě někdo začne obviňovat z toho, že klišé a schématičnost k pohádkám patří a být u nich invenční je skoro nemožné, tak musím konstatovat, že takové pohádky-fantasy rozhodně existují a krásným příkladem této chytré práce se žánrem je například „Hvězdný prach“ (VB/USA, 2007, režie: M. Vaugh).

Celá ta absence invence se bolestně projevuje i na režijní a herecké stránce věci, protože Bryan Singer tímto snímkem skutečně jen mrhá talentem a stejně je tomu u hereckého obsazení, kde v trapnosti vedou hlavně Ewen Bremner a Stanley Tucci a zoufalou situaci nezachraňuje ani charisma Ewana McGregora.

JTGS-FP-249

Celkově tak tahle variace na „Davida a Goliáše“ dopadá pro dospělé publikum víceméně podprůměrně a má šanci uspět asi jen a pouze u dětí, kterým bude bohatě stačit, že je to barevné, ve 3D a hýbe se to. Mimochodem výše zmíněné 3D je opět naprostou zbytečností a musím se přiznat, že mě tenhle trend s 3D za každou cenu začíná zlehka otravovat. Jediným plus tak zůstává víceméně jen a pouze krátká stopáž, která vede k určitému nahuštění děje a tím pádem „Jack a obři“ vlastně ani nestihne nudit, ale to je bohužel na snímek od Bryana Singera doopravdy málo a výše zmíněný „Hvězdný prach“ tak nadále zůstává na žánrovém Olympu osamocen.

P.S.: Jediná opravdu vtipná scéna se odehraje v obří kuchyni, kde Ewan McGregor skončí v peci zabalen do listové těsta a vedle něj leží dva vepříci zabalení v tomtéž. Americký pokrm „pigs in the blanket“, tak získal nový rozměr.

P.P.S.: Název království „Cloister“ pravděpodobně vyloudí úsměv na tváři nejednoho fanouška „Červeného trpaslíka“.

plakat

V kinech od 4.4.2013

HODNOCENÍ: 50%

Jack a obři (Jack the Giant Slayer), Dobrodružný / Fantasy / Romantický, USA, 2013, 114 minut

Režie: Bryan Singer

Hrají: Nicolas Hoult, Eleanor Tomlinson, Stanley Tucci, Ewan McGregor, John Kassir, Ewan Bremner, Ian McShane, Bill Nighy, Warwick Davis, Eddie Marsan, Lee Boardman, Sam Creed, Ben Daniels.

Michal „zlabus“ Žlábek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *