Iron Sky – recenze

V posledních chvílích druhé světové války se tajný nacistický program vyhnul destrukci a uchýlil se na snad nejméně očekávané místo – odvrácenou stranu Měsíce. Po dlouhých 70 letech od této chvíle přistává na Měsíci modul s astronautem Jamesem Washingtonem. Bohužel pro něj přistává v těsné blízkosti nacistické základny. Čtvrtá říše tak musí reagovat.

IronSky7

Washington je automaticky považován za amerického špióna a čtvrtá říše a její měsíční Führer tak bude muset urychlit plánovanou invazi zpět na Zemi. Leč jak to tak bývá, ne vše vychází podle plánů a věci se zvrtnou a je tak právě na Jamesi Washingtonovi, aby dokázal varovat pozemšťany před nacistickou invazí.

Pro finského režiséra Tima Vuorensolu je Iron Sky druhým celovečerním snímkem. Tím prvním byla komedie Star Wreck: In the Pirkinning, která se tvořila sedm let a od doby uvedení v roce 2005 si získala téměř kultovní status. Přes různé oficiální odkazy se dočkala přes 8 miliónů stáhnutí na internetu. I jeho druhý kousek, do našich kin uváděný Iron Sky, je v prvé řadě fanouškovskou poctou nejen sci-fi žánru a i přes menší rozpočet se dočkáme velmi dobře zvládnuté (i trikově) podívané. Platí zde, že Iron Sky není mainstreamovým filmem, ale svoje fanoušky si zajisté získá (podobně jako mě). Stejně jako platí, že čím více snímků má divák nakoukáno, tím více si užije všemožné parodické odkazy.

IronSky6

Ve chvíli, kdy jsem zmínil slovo parodie, je tak nad slunce jasné, že Iron Sky není kovanou a vážně branou sci-fi, ale bere si hned z několika žánrů, přičemž velmi silná je právě v oné komediální rovině. Vuorensola se nebojí i lehce satirického podtónu a důkazem budiž třeba americká prezidentka, jejíž předobraz není těžké nalézt v nedávné kandidátce na prezidenta Sarah Palinové, stejně jako galaktický křižník spojených států (maskovaný za raketoplán) nesoucí jméno posledního republikánského prezidenta.

Samotné herecké obsazení je pak poměrně přesné, byť v něm až na jednu výjímku nenajdeme žádné známé jméno. Tou jedinou výjimkou je král béčkových filmů a oblíbenec dánského zlobivého dítěte Larse Von Triera Udo Kier. Tento, původem německý herec, si zde střihnul jak jinak roli měsíčního Führera.

IronSky3

Co říci závěrem. Iron Sky není rozhodně filmem pro každého a spíše než do obřích multiplexů se hodí spíše na festivaly, popřípadě do menších artových kin. Přesto všechno je však opravdu výbornou zábavou, kterou ocení každý milovník nezávislých filmů se smyslem pro lehce ujetý humor. Já i přes to, že jsem nebyl součástí „hypu“, který Iron Sky provázel, jsem nakonec nadmíru spokojen a návštěvu kina můžu s klidem doporučit.

IronSkyPoster

V kinech od 12.7.2012

HODNOCENÍ: 80%

Iron Sky, Komedie / Sci-fi / Akční, Finsko / Německo / Austrálie, 2012, 93 minut

Režie: Timo Vuorensola

Hrají: Udo Kier, Julia Dietze, Stephanie Paul, Götz Otto, Tilo Prückner, Christopher Kirby, Peta Sergeant, Jim Knobeloch

Václav Carvan

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *