Hitchcock – recenze

Do kin přichází snímek o vzniku filmu, který se zapsal do historie kinematografie a v mnoha ohledech ji změnil. V hlavní roli legendárního „mistra napětí“ Alfreda Hitchcocka se můžeme těšit na oscarového Anthonyho Hopkinse, roli jeho manželky a nejbližší spolupracovnice ztvárnila, taktéž oscarová, Helen Mirren.

HITCHCOCK

Děj se, jak ostatně sliboval už pracovní název filmu („Alfred Hitchcock and making of Psycho“), věnuje jedné z nejdůležitějších kapitol Hitchcockovi tvorby, a to sice vzniku jeho asi nejslavnějšího snímku „Psycho“. Tento snímek změnil kinematografii a dokázal, že horor nemusí být čistokrevně brakovým žánrem, jak se o něm do té doby smýšlelo. Divák je do příběhu uveden ve chvíli, kdy je Alfred Hitchcock na vrcholu sil a sklízí vavříny za „Na sever severozápadní linkou“. Hitchcock se jako správný workoholik začíná nudit a snaží se najít inspiraci pro svůj další projekt. Tou inspirací se pro slavného režiséra stane hororový román podle skutečných událostí s všeříkajícím názvem „Psycho“. Snímek se ovšem, krom samotného vzniku kultovního filmu, věnuje i Hitchcockovu osobnímu životu, jeho problémům se životosprávou a hlavně pak manželské krizi, kterou si prochází se svou ženou a tvůrčí múzou Almou Reville.

DSC_6338.NEF

„Hitchcock“ diváka zaujme už na samotném začátku, kdy sledujeme krátkou pasáž ze života „skutečného Normana Batese“ (tedy jeho předobrazu, psychotického Eda Gaina), která je pojata ve stylu epizod seriálu „Alfred Hitchcock presents“. Nejsilnějším aspektem je rozhodně bezchybně fungující první čtyřicetiminutovka, ve které sledujeme kompletní tvůrčí proces předcházející samotnému natáčení, zároveň si divák může užívat, s úžasnou lehkostí napsané a zahrané, verbální přestřelky mezi Hitchcockem a jeho paní. Tato lehkost se bohužel vytrácí v momentě, kdy vznik „Psycha“ ustupuje do pozadí a hlavní pozornost se začíná věnovat výše zmíněné krizi mezi manžely. V tu chvíli se dostavuje scénáristická beznaděj a těžká nuda, které se úspěšně daří zničit dobrý dojem, který v divákovi zanechalo příjemné první dějství. V poslední půlhodince se však (díkybohu) opět vracíme na pevnou půdu kolem natáčení „Psycha“ a film opět nabírá na obrátkách a zlepšuje si pošramocený dojem z prostřední části. V poslední části se nachází pár opravdu povedených momentů, mezi nimiž vévodí Hitchův oslavný tanec při premiéře.

Kapitolou samo pro sebe je obsazení, jemuž pochopitelně dominuje ústřední dvojice, což, vzhledem k tomu, že se jedná o Helen Mirren a Anthonyho Hopkinse, asi nikoho nepřekvapí. Trefou do černého bylo i angažování Jamese D’Arcyho, který rozhodně nemohl být Anthonymu Perkinsovi podobnější, leč bohužel z pro mě nepochopitelného důvodu se na plátně objeví de facto dvakrát. Scarlett Johansson je sice skvělá herečka, ale ani v nejmenším nevypadá jako Janet Leigh (nemluvě o tom, že celkově svým moderním vzhledem příliš nepřipomíná archetyp krásky z přelomu padesátých a šedesátých let) a nemůžu se zbavit dojmu, že byla obsazena spíše kvůli faktu, že od pasu nahoru rozhodně nevypadá jako chlapec, jak ostatně sama ve filmu zmíní. Přeci jen dobrých hereček, které by toto mohly říct, dnes v Hollywoodu moc nenajdete.

HITCHCOCK

„Hitchcock“ nijak zásadně neboduje ani v rovině informativní. Divák, který je životem a dílem Alfreda Hitchcocka dotčen minimálně, bude spokojen, ovšem každý, kdo má o jeho tvorbě větší než základní přehled bude hodně zklamán, protože film nepřináší de facto vůbec nic nového a pouze recykluje zažitá klišé a všeobecně známá fakta.

V celkovém hodnocení se nejedná o nikterak zavrženíhodný zážitek, některé sekvence se dokonce dají označit za vynikající, ovšem celý film trpí jedním zásadní neduhem, a to sice tím, že jsou v něm v podstatě filmy dva, příjemná story o vzniku jedné klasiky a zároveň drama o rozpadu jednoho manželství (respektive těch motivů je tam nakousnuto ještě mnohem víc, ale těmto dvěma se dává nejvíce prostoru). Bohužel se oba motivy nepovedlo umě skloubit dohromady, a tak výsledek působí značně nekonzistentním dojmem a vnuká divákovi myšlenku, že tvůrci moc nevěděli, co chtějí sdělit. Škoda, protože se pořád nemůžu zbavit dojmu, že stát za kamerou někdo zkušenější, mohlo se jednat o výrazně povedenější snímek.

P.S.: Tvůrcům jsem ovšem přeci jen za jednu věc neskonale vděčný. Díky intru ve stylu „Alfred Hitchcock presents“ jsem si po dlouhých letech připomněl jeho geniální znělku a dostal chuť se na pár dílů seriálu opět podívat. Za to převelice děkuji. J

Hitchcock-Poster

V kinech od 7.2.2013

HODNOCENÍ: 70%

Hitchcock, Drama / Životopisný, USA, 2012, 98 minut

Režie: Sacha Gervasi

Hrají: Anthony Hopkins, Helen Mirren, Scarlett Johansson, James D’Arcy, Jessica Biel, Danny Huston, Toni Collette, Michael Wincott, Michale Stuhlbarg, Currie Graham, Tara Summers.

Michal „zlabus“ Žlábek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *