Do Říma s láskou – recenze

Po Londýně, Barceloně a Paříži nás režisérský bard Woody Allen přivádí tentokrát do hlavního města Itálie, věčného Říma. V povídkovém filmu si pohrává s osudy hned několika postav a jak již bývá zvykem, i tentokrát je to velmi slušná zábava.

_MG_2743

V první z celkově čtyř povídek nás Allen seznamuje s postarším manželským párem (Judy Davis a Woody Allen), který míří do Říma zpoza velké louže, aby poznal nastávajícího své dcery. Sám režisér si zde střihnul pro něj typickou roli neurotika, který navíc není budoucím zeťem příliš nadšen. Vše se změní až ve chvíli, kdy zjistí, že otec ženicha je talentovaným zpěvákem, ovšem s jedním drobným nedostatkem.

Druhá povídka nám představí mladé novomanžele, kteří právě přijely do Říma z italského venkova s vidinou, že se jim zde povede usadit a zbohatnout. Vše se ovšem nečekaně zkomplikuje, když se mladá novomanželka ztratí ve městě při cestě k holiči a její choť je pak na hotelovém pokoji omylem navštíven prostitutkou (Penelope Cruz), která má za úkol mu splnit jakékoliv přání. A to přání nakonec nebude jen tak obyčejné.

_MG_4308

V následující části je nám představen Leopoldo Pisanello (Roberto Benigni), obyčejný Ital střední vrstvy, který se přes noc stane slavným a byť mu to zpočátku není zrovna příjemné, získané slávy nakonec začne využívat. V posledním příběhu pak režisér navštíví mladý americký pár (Jesse Eisenberg, Greta Gerwig), který v Římě studuje a jehož poklidný život naruší dvě nenadále návštěvy v podání Aleca Baldwina a Ellen Page.

Osobně nepatřím mezi Allenovi skalní příznivce (jeho filmy sleduji pravidelně až od Match Pointu) a snad právě proto si dokážu bez větších problémů užít i jeho slabší kousky, což je právě tento případ. Režisér ani tentokrát nešetří svým typickým humorem a jak již bývá zvykem, sám si střihnul jednu z hlavních a nutno uznat, že i nejzábavnějších figurek celého filmu. Těsně v závěsu je mu pak Benigniho Leopoldo, užívající si svých 15 minut slávy.

_MG_4111

Na druhou stranu jsou ale ve snímku postavy, bez nichž by se v klidu obešel. Tou pravděpodobně nejvíce přebývající a do děje nic nepřinášející je Baldwinův architekt potulující se toho času v Římě na dovolené. Tou druhou postavou je pak nadějná herečka v podání Ellen Page. Ta sice není v běhu filmu zbytečná, ale její postava je neskutečně a zbytečně ukecaná a v konečném součtu spíše otravná a ani zdaleka není tou pravou femme fatale jak bylo zamýšleno.

Do Říma s láskou je tou pravou letní oddechovkou, na kterou můžete vyrazit se svojí drahou polovičkou, nicméně je pravdou, že ortodoxní Allenovce s největší pravděpodobností příliš nenadchne. Koneckonců o tom svědčí i značně rozporuplné ohlasy. Ani v mých očích se Řím nevyrovná návštěvám Barcelony, nebo v loňském roce Paříže, ale i tak jsem se velmi dobře bavil a odcházel z kina více než spokojen. Pokud nepatříte mezi již zmiňované režisérovi ultras, určitě budete spokojeni také.

poster

V kinech od 19.7.2012

HODNOCENÍ: 80%

Do Říma s láskou (To Rome With Love), Komedie, USA / Itálie / Špaňelsko, 102 minut

Režie: Woody Allen

Hrají: Woody Allen, Alec Baldwin, Penelope Cruz, Ellen Page, Greta Gerwig, Jesse Eisenberg, Roberto Benigni, Judy Davis, Ornella Mutti

Václav Carvan

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *