Diktátor – recenze

Britský komik Sascha Baron Cohen nám po raperovi Alim G, kazašském novináři Boratovi a druhém nejslavnějším Rakušanovi, hned po Adolfu Hitlerovi, Brunovi servíruje svoje čtvrté alter ego, diktátora malé africké zemičky Wadiya, Aladeena. O zábavu a notnou porci nekorektního humoru, který se nezastaví před nikým a před ničím, tak bude jistě postaráno.

FD-07524

Po smrti Kim Čong Ila je Aladeen posledním opravdovým diktátorem vedoucím svojí zemi. Pořádá vlastní olympijské hry, vyvíjí vlastní jaderný program a samozřejmě mu nechybí luxusní palác, auta, nebo krásné ženy, či sex s prakticky libovolnou hollywoodskou herečkou (povedené cameo Megan Fox, …). Co je však dobré pro Aladeena, není dobré pro ostatní země, a tak je vůdce pozván do sídla OSN, která mu chce vážně promluvit do stylu vládnutí a co víc, nastolit v jeho zemi toliko nenáviděnou demokracii.

Aladeen nakonec s výletem do USA souhlasí a spolu s početným doprovodem v čele se svým strýcem (Ben Kingsley) a dvojníkem, který je mu k nerozeznání podobný opravdu odjíždí. Vše se ovšem zvrtne, když se v jeho vlastních řadách objeví zrádce, Aladeen je unesen, připraven o svůj mužný vous a prakticky polonahý je vržen vstříc ulicím New Yorku. Průvodcem v této opravdové džungli se mu nakonec stává odhodlaná feministická ekoaktivistka s chlupatým podpaždím Zoey (Anna Faris). Nyní už je pouze na Aladeenovi, aby vymyslel, jakým způsobem se dostat zpět k moci a zabránit podepsání tolik nenáviděné demokratické ústavy.

FD-15894

Jak již bylo zmíněno v úvodu, Sascha Baron Cohen je jedním z nejtalentovanější komiků současnosti, ale spolu s tím i jedním z těch, který vyvolává nejvíce diskuzí a emocí a ani v Diktátorovi tomu není jinak. Spolu se svým dvorním režisérem Larrym Charlesem, který již má na svědomí filmového Borata i Bruna, tentokrát Cohen upustil od pseudodokumentárního stylu a vrhl se do vod čiré komedie a nutno uznat, že volba to byla více než správná. Přesně dle očekávání je i Diktátor plný nekorektního humoru a v mnoha ohledech jsou proti němu jeho dva předchůdci pouhým lehkým odvarem.

Cohen se zde vůbec nerozpakuje a nezastavuje před nikým a před ničím a s přehledem si utahuje ze všeho, Amerikou počínaje a vlastními – židovskými řadami konče. Co víc, podařilo se mu pro tento snímek sehnat slušnou řadu dobrých herců v čele s Benem Kingsleym, Annou Faris, nebo Johnem C. Reillym a v drobných cameech se objeví další řada hvězd. Mimo jiné již zmiňovaná Megan Fox, nebo Edward Norton.

The Dictator (second from left) and Zoey (Anna Faris, center right) in THE DICTATOR, from Paramount Pictures. .FD-21131

Nedílnou součástí snímku je pak i hudba a tady je její výběr opravdu vynikající, přesně v duchu tradic Cohenových filmů a samotný soundtrack vás bude jistě bavit i sám o sobě. Osobně jsem se nejvíc bavil, když je jedna „dojemná“ scéna podbarvena skladbou Everybody Hurts od R.E.M., ovšem zpívanou jak jinak než v arabštině.

Pokud patříte ke Cohenovým fanouškům, máte rádi lehce přestřelený, nekorektní, leč trefný humor a dokážete přežít jednu scénu, která je již lehce za hranicí a působí spíše samoúčelně, je Diktátor naprosto jasnou volbou. Pro mě osobně je tou nejlepší komedií za hodně dlouhou dobu a i když ani tenhle kousek se nevyhne slabším místům, není jich zdaleka tolik a i díky hodně příjemné stopáži 83 minut je spád zaručen. A kdyby jste náhodou po odchodu z kina váhali, zda je váš dojem spíš Aladeen, nebo Aladeen, věřte, že jednoznačně ALADEEN!

Diktator_Poster

V kinech od 17.5.2012

HODNOCENÍ : 90%

Diktátor (The Dictator), Komedie, USA, 2012, 83 minut

Režie: Larry Charles

Hrají: Sascha Baron Cohen, Anna Faris, Ben Kingsley, John C.Reilly, Megan Fox, Edward Bortin,

Václav Carvan

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *