Diaz: Neuklízej tu krev – recenze

Vidět nový snímek od režiséra Daniele Vicariho je jako jít do restaurace na pěkně krvavý steak! A to doslova! A to nemluvím pouze o množství krve, ale i o místy až zvrácené syrovosti. Diaz: Don’t Clean Up This Blood vám přináší pohled orlího oka přímo z centra násilí – města Janov ve slunné Itálii, jež bylo v roce 2001 dějištěm Summitu G8. Setkání zástupců nejsilnějších světových mocností!

IMG_4465b

Počátek Summitu provázely velké nepokoje, které však po tvrdém zásahu místní policie a smrti jednoho demonstranta po první noci ustaly! Brutalita, jež se objevila v ulicích, dokonce přiměla hodně z radikálních i konzervativních demonstrantů k opuštění místa střetů, město nebo dokonce Itálii.

Po několika hodinách klidu se však policejní složky na druhý den večer vypravily směrem ke škole Armando Diaze, kde bylo přechodně po dobu summitu zřízeno společenské fórum pro novináře a pod záminkou útoku na nejradikálnější jádro demonstrantů násilně vnikly dovnitř. To co se děje dál se dá popsat asi jako „vyčištění objektu“ – nekompromisní práce dutých hlav v uniformách se sebevědomím, že by se nevešlo ani do místnosti!

IMG_1422

Nebudu Vás nějak mystifikovat! Tento film je velmi tvrdá, syrově reálná a dost brutální záležitost, která ve své první polovině nabízí možnost navázání vztahu s některými postavami, jejichž jména ani povolání a mnohdy ani národnost nejsou vůbec důležité pro Vás ani příběh celkově! Jen pro zajímavost, podtitul snímku „Don’t Clean Up This Blood“ pochází přímo z odkazu, který skutečně kdosi zanechal v tělocvičně po masakru, kvůli zachování důkazů v podobě zaschlé krve, která by mohla pomoct budoucím soudním procesům.

Toto filmové dílo je tedy bezpochyby dramatem, řekl bych místy thrillerem, ale hlavně krvákem! Nemyslím tím, typicky hororovým, ale nemohu si pomoct – po skončení jsem měl pocit, jako kdybych koukal na některý z dílů seriálu Hooligans – zákon tribuny s Danny Dyerem. Plusy tohoto snímku bych rozhodně viděl v perfektním, zcela uvěřitelném syrovém zobrazení celého incidentu. Ten vám zvedne všechny chlupy na těle a vaše ruce budou cukat instinktivně vzhůru (pomyslný kryt), protože při několika záběrech budete mít pocit, že vám někdo obuškem rozlousknul hlavu jako ořech!

IMG_1171

V tomto případě se nedají výkony herců možná ani hodnotit, pokud ano, tak spíše jen jako výrazné doplnění celkové atmosféry filmu. Jsou sice vysoce reálné, zhušťují atmosféru, ale mám dojem, že jejich místo by mohl nahradit skoro jakýkoliv jiný řadový herec. Jak jsem již uvedl, tento film, na mě působí spíš jako „dva v jednom“, a to záběry v první polovině: na tlupu demonstrantů a v polovině druhé na gorily ze série Planeta opic!

Je pro mě tedy velmi těžké tento útvar hodnotit, za nejlepší složku celku považuji kvalitní hudební doprovod, který má na svědomí Teho Teardo (Božský, Dívka u jezera) a taktéž reálnost celé vizualizace. Snímek rozhodně není určen pro lidi se slabším žaludkem, kteří nemají rádi pohled na krev, protože té filmaři použili doslova hektolitry. Všichni ostatní však návštěvou kina nic nezkazí, snímek vyvolá velice silné emoce v pohledu na celý incident snad v každém divákovi!

Diaz_-_Dont_Clean_Up_This_Blood

V kinech od 31.1.2013

HODNOCENÍ: 60%

Diaz: Neuklízej tu krev (Diaz: Don’t Clean Up This Blood – festivalový název), Drama / Thriller, Itálie / Francie / Rumunsko, 2012, 127 minut

Režie: Daniele Vicari

Hrají: Claudio Santamaria, Jennifer Ulrich, Elio Germano, Ralph Amoussou, Davide Iacopini, Monica Dean Barladeanu, Mattia Sbragia, Fabrizio Rongione, Renato Scarpa, Christoph Letkowski, Christian Blümel, Francesco Acquaroli, Emilie de Preissac, Aylin Prandi

Lukáš Tošner

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *