Croodsovi – recenze

Příští týden přichází do kin jeden z nejočekávanějších animáků letošního roku, a to sice příběh první moderní rodiny s názvem „Croodsovi“ z dílny studia Dreamworks. Animáky v posledních pár letech trošku polevily z ďábelského tempa nastaveného v minulé dekádě, ale i tak se jedná o záležitost, která si bez debat zaslouží divákovu pozornost. Hlavně proto, že za ním stojí Chris Sanders, tvůrce nejlepšího animovaného snímku posledních let „Jak si vycvičit draka“.

THE CROODS

Jak už je zmíněno výše, hlavními hrdiny je šestičlenná rodinka (matka, otec, tři děti a milovaná tchýně), která přežívá jen díky pevně stanoveným pravidlům a ochraně otce Gruga. Soubor pravidel sice rodinu chrání, ale zároveň zakazuje všechno zajímavé a zábavné, to si aspoň myslí dospívající dcera Iška, která se tak stává historicky první zaznamenanou puberťačkou. Iška se ve své touze po objevování něčeho nového rozhodne jednoho večera opustit bezpečí jeskyně, díky tomu se seznámí s Guyem, mladým chlapcem, který dlouhou dobu přežívá sám, je geniálním vynálezcem (až někdy budete pátrat po tom, kdo vynalezl boty nebo pásek, tak věřte, že tohle je váš člověk) a celkově idolem dívčích srdcí. Guy Išce sdělí, že oblast, kde momentálně žijí, se chýlí k zániku a všichni by ji měli opustit. Brzy se jeho slova začnou naplňovat a Išce nezbývá, než pokusit se přemluvit svého tvrdohlavého otce k opuštění jeskyně a odchodu pryč. Nutno podotknout, že lehké to nebude.

cds_firstlook_21_4k_rgb_v1

Co se dějové linky týče, jsou „Croodsovi“ tím nejklasičtějším a nejschématičtějším možným rodinným snímkem. Máme tu autoritativního, ale v jádru dobrého otce, který má problém porozumět touhám a přáním své dospívající dcery, dobrosrdečnou matku, která drží rodinu pohromadě, komickou figurku číslo jedna v podání neohrabaného mladšího bratra, komickou figurku číslo dvě v podání babičky, která, jak už to tak tchýně mívají, pro svého zetě nemá příliš pochopení… a samozřejmě hned několik roztomilých zvířátek. Samozřejmě se tu sděluje, že být rigidní je špatné, že rodina je důležitá a spousta dalších podobných životních mouder.

I ty nejlepší animáky se však podobných schémat drží, což když uvážíme, že se v prvním plánu jedná o film pro dětské publikum je pochopitelné. Hlavním kamenem úrazu se tak překvapivě stává absence humoru. „Croodsovi“ se totiž celou dobu tak ženou za snahou vštípit malým človíčkům určité morální principy, že naprosto zapomínají na to, že by jako animák měli především bavit. Nejvíce zarážejícím faktem je, že (aspoň, co můžu soudit z novinářské projekce, kde se dětí objevilo hned několik) příliš smíchu nevyvolá snímek ani u dětí, což ovšem nutně nemusí znamenat, že se nebaví.

sq200_s10_f124_ccrgb

Čím ovšem pravěká rodina určitě zaboduje jak u malých, tak u velkých diváků, je rozhodně vypiplaný vizuál, který v kině vynikne pochopitelně dvojnásob. Za kamerové oblety, akční sekvence (ve filmu je jich opravdu mnoho) a hlavně za vizuální orgie ve finále by se rozhodně nemusel stydět sebelepší blockbuster. Mimochodem celkově si tvůrci za plně funkční finále zaslouží ohromný palec nahoru, protože srovnatelné pocity jsem u animáku měl de facto jen u finále třetího „Toy Story“. To celé je podtrženo podařeným 3D, jehož hlavní výhodou je, že je doopravdy používáno jen, když je to vizuálu prospěšné a ne pořád, jak se to bohužel stalo zvykem.

„Croodsovi“ sice přes všechna svá morální poselství nezvládají diváka příliš často rozesmát, ale i tak se na nich člověk v kině nudit rozhodně nebude. Úžasný vizuál, decentní 3D, plně funkční finále a příjemná atmosféra v kombinaci s krátkou stopáží dělají z „Croodsových“ jeden z těch nejlepších animáku poslední doby, který ovšem na své starší kolegy („Hledá se Nemo“, „Vzhůru do oblak“ nebo ostatně i právě „Jak si vycvičit draka“) stále zdaleka nestačí, i když se sebevíc snaží. Pravdou ovšem je, že kdybych měl vytáhnout nějakou drobotinu do kina, tak nad tímhle asi dvakrát váhat nebudu.

P.S.: Nenápadným plusem je i český dabing, který působí příjemně nenásilně, což člověku místy dovolí zapomenout, že nesleduje originální znění.

croodsovi-plakat

V kinech od 21.3.2013

HODNOCENÍ: 70%

Croodsovi (The Croods), Animované / Komedie, USA, 2013, 90 minut

Režie: Chris Sanders, Kirk De Micco

Hrají: Nicolas Cage (Bohdan Tůma), Ryan Reynolds (Filip Blažek), Emma Stone (Nikola Votočková), Catherine Keener (Lucie Juřičková), Clark Duke (Jan Maxián), Cloris Leachman (Ludmila Molínová).

Michal „zlabus“ Žlábek

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *