Bezpečný přístav – recenze

Bezpečný přístav, romantický slaďák, který možná potěší pouze netrénované divácké duše, je zatím poslední snímek známého švédského režiséra Lasse Hallströma (Pravidla moštárny, Čokoláda, z novějších např. Lov lososů v Jemenu), který bude prostřednictvím české kinodistribuce divákům zpřístupněn 25. dubna.

321534_19

Jedná se zároveň o film vycházející z knižní předlohy Nicolase Sparkse, v současné době jednoho z nejoblíbenějších vypravěčů romantického dramatu, jenž má na svém kontě již osm filmových adaptací z nichž jmenujme alespoň Zápisník jedné lásky (The Notebook, 2004) jako nejznámější, či Talisman (The Lucky One, 2012) jako nejnovější. Již z filmových plakátů ke zmíněným adaptacím lze odečíst, že Bezpečný přístav se od předchozích nebude příliš lišit.

Děj filmu sleduje útěk mladičké Katie (Julianne Hough) před policií do malého přístavního města Southport a následnou adaptaci tamějších zvyků a snahu o započetí nového života, jehož hlavní složkou je pochopitelně romantika mezi ní a Alexem (Josh Duhamel), otcem dvou malých dětí. Prostupem času diváci odhalí tajemnou Katiinu minulost, budou svědky jejího uvědomění se po stránce útěk/usednutí a nakousne se i pár obecnějších životních platností.

321534_20

Poměrně klasická romantická zápletka však nepříliš dobře vyčnívá, ani co se formální stránky týče, není moc o co stát. Bezpečný přístav je vystavěn striktně ve filmovém světě a pro diváky by jakákoli odchylka od jednání postav měla za následek celé zboření filmu, a nutno dodat, že takových momentů, kdy se logický nebo přirozenější vývoj situace nekoná, je více. Dále se Hallströmovi příliš nedaří oživovat film flashbacky s postupným odkrýváním hrdinčiny minulosti, natožpak velkými zvraty, které mění žánr filmu, a které jsou v současné době tolik oblíbené, ale zároveň které se do Bezpečného přístavu nehodí. První takový dějový zvrat posléze změní žánr v thriller, dočkáme se ohně i výstřelů, ale vychází z vývoje děje, zatímco druhý je samoúčelný a nelogický a film je jenom kvůli němu oklasifikován jako mysteriózní.

321534_10

Rozdělením filmu na dvě souběžné dějové linie dochází také k významně kýčovitému podbarvení každé z nich. V té hlavní hraje po kvantech optimistická havajská hudba, barvy jsou příjemné a herci se usmívají. Julianne Hough, známá svou profesí spíše jako tanečnice, zde hraje zejména prostřednictvím krátkých šortek, červených plavek nebo mokrého trička a Josh Duhamel, kterého diváci a zejména divačky jistě znají z dosavadní trilogie Transformers (režie: Michael Bay), zase oplývá třídenním strništěm a občas si svlékne vršek. Naproti tomu linie policejního detektiva je při každém střihu rázem dokreslena tmou, zoufalou situací, těžkou hudbou, potem, unavenýma očima anebo neuvěřitelnou a komicky vypadající Police Detective plochou jeho PC obrazovky.

Bezpečný přístav je film především dějový a každodenní, tedy osloví zejména méně zkušené filmové diváky, kteří očekávají jednoduché naplnění své touhy po zábavě. Však jisté kouzlo, kterým oplýval film Pravidla moštárny, se povážlivě vytratilo a Hallström začíná dělat chyby i jinde než pouze v detailech. Rád bych však zdůraznil alespoň dynamičnost scény s ohňostrojem a její obrazové zarámování a věrohodně znázorněné motivy Alexových dětí jako to dobré co snímek nabízí. Jinak nic moc nabídnout nedokáže.

BezpecnyPristav_plakat

V kinech od 25.4.2013

HODNOCENÍ: 40%

Bezpečný přístav (Safe Haven), USA, 2013, 115 minut

Režie: Lasse Hallström

Hrají: Julianne Hough, Josh Duhamel, Cobie Smulders, David Lyons, Mimi Kirkland, Noah Lomax, Red West, Irene Ziegler, Cullen Moss, Ric Reitz

Martin Kindl

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *