Anna Karenina – recenze

Joe Wright se již potřetí spojuje s Keirou Knightley a společně se pouštějí do další literární adaptace. Do třetice všeho dobrého se tentokrát odvážně vydávají, po gregoriánské Anglii ve filmu Pýcha a předsudek z roku 2005 a téže lokalitě za druhé světové války ve snímku Pokání z roku 2007, do carského Ruska druhé poloviny 19. století.

7

Lze říct, že vzít si na talíř jedno z největších děl ruské realistické literatury od jednoho z největších spisovatelů té doby, Lva Nikolajeviče Tolstého, by mohlo být trochu větší sousto, než by kdejaký režisér mohl strávit. A to samé platí i pro hlavní postavu, která je tak slastně komplikovaná a duševně nevyrovnaná, že by si na ní kdejaká zkušená herečka mohla vylámat své bělostné zoubky. S radostí ovšem mohu oznámit, že Joe Wright a jeho tým ve spolupráci s Keirou Knightley tento vydatný pokrm dokázali velmi solidně zpracovat, i když s odřenými oušky.

Snímek Anna Karenina zachycuje dva příběhy. Tím prvním je příběh stejnojmenné ruské ženy s naprosto pohádkovým životem. Má dobré jméno, vlivného manžela a je milující matkou. No prostě splněný sen každé ruské ženy té doby. Vše se ovšem komplikuje ve chvilce, kdy se hrdinka potkává s Alexandrem Vronským, vojenským důstojníkem, do kterého se svižně zamiluje a s touto láskou odchází ještě svižněji veškerý její dosavadní život.

8

Druhý příběh, který paralelně běží s prvním, zachycuje Konstantina Dimitrijeviče Levského a jeho snahu o získání srdce mladé Jěkatěriny Alexandrovny Ščerbatské, zkráceně Kitty. Jeho láska je však odmítnuta vzhledem k tomu, že jeho milá je zamilovaná do Vronského, který se ovšem od ní odvrací a utíká za hlavní hrdinkou.

Oba tyto příběhy se svým líčením podobají, ovšem oba mají naprosto odlišnou atmosféru. Zatímco příběh Anny Kareniny je těžce stravitelný a působí spíše závažným dojmem s důrazem na povrchnost ruské společnosti a pád vysoce postavené ženy, tak příběh Levského a Kitty je humornější, svižnější a dokáže způsobit, že divák na chvilku úplně zapomene, že se před pěti minutami ještě řešila nějaká Anička s podvědomě sebedestruktivními sklony.

1

Tato střídačka příběhů působí místy chaoticky a ve výsledku divákovi zabraňuje utvořit si hlubší emocionální vztah k jakékoliv z postav, i když se rozhodně nedá popřít, že herecké výkony jsou naprosto famózní a velmi uvěřitelné (samozřejmě s přihlédnutím na celkovou atmosféru té doby). Nakonec ale i tento nedostatek vcítění lze překousnout, protože nacpat příběh původně sepsaný do dvou knih, z kterýchž každá má cca 400 stránek do dvou hodin, to rozhodně vyžaduje značnou dávku umu.

Ve finále mohu říct pouze to, že Anna Karenina (2012) je vysoce kultivovaný film s extrémně duchaplnou zápletkou a poskytuje svým způsobem velmi zajímavý pohled na literární dílo, i když v jistých aspektech určitě nedostává své předlohy, to bych ovšem, pokud tedy nejste literární „hnidopich“, určitě nepovažoval za přehnanou komplikaci. To vše je ještě podpořeno geniálním soundtrackem od Daria Marianelliho. V mém případě si tento film zasluhuje solidních 80% a mohu jeho shlédnutí doporučit.

karenina-poster

V kinech od 6.12.2012

HODNOCENÍ: 80%

Anna Karenina, Drama, Velká Británie / Francie, 2012, 130 minut

Režie: Joe Wright

Hrají: Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor-Johnson, Kelly Macdonald, Matthew MacFadyen, Alexandra Roach, Domhnall Gleeson, Alicia Vikander, Emily Watson, Olivia Williams, Susanne Lothar, Ruth Wilson, Michelle Dockery, Holliday Grainger, Bill Skarsgård, Edward Lewis French

Ivan Nečajev

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *