Abraham Lincoln : Lovec Upírů – recenze

Abraham Lincoln, jeden z nejuznávanějších amerických prezidentů, jakožto lovec neživých bytostí, které masakruje svojí postříbřenou sekerou? Nejnovější kousek ruského mága Timura Bekmambetova slibuje již podle názvu opravdu nevšední podívanou.

AU1F9853.CR2

Malý Abraham byl již od dětství veden svojí matkou k nenávisti k otroctví. Ve chvíli kdy byl však svědkem jejího napadení upírem, na jehož následky zemřela, se rozhodl, že její smrt pomstí. Jak později zjistí, za její smrt je zodpovědný obchodník Jack Barts. Abraham se ho tak rozhodne sprovodit ze světa, ovšem díky svojí nepřipravenosti málem sám přijde o život.

Naštěstí pro něj je však zachráněn Henrym Strugesem, lovcem upírů, který ihned mladého Lincolna vezme pod svá ochranná křídla. Prvním krokem v Abrahamově učení pak bude hlavně ovládnutí vzteku a zmírnění chuti po bezhlavé pomstě. Jak nakonec budoucí prezident zjišťuje, samotné otrokářství je pouze záminkou bohatých jižanských upírů pro získání snadno dostupného „jídla“. Abraham tak vstupuje do politiky a vše směřuje k neodvratnému boji Severu proti Jihu.

DF_25201

Jak již bylo napsáno v úvodu, režie tohoto kousku se ujal Timur Bekmambetov. Režisér, který dokázal celému světu, že i na východě je možné točit filmy srovnatelné s hollywoodskou produkcí. Jasným důkazem budiž Noční a Denní hlídka, podle stejnojmenných knih, které si získaly po celém světě řadu fanoušků. Právě tyhle dva kousky Bekmambetovovi hodně pomohly a jeho prvním „západním“ kouskem pak byla akční jízda s Angelinou Jolie Wanted.

I v Abrahamu Lincolnovi režisér svůj rukopis nezapře a dočkáme se tak vcelku zběsilého až videoklipového střihu a hlavně nepřeberného množství zpomalených záběrů kohokoliv a čehokoliv. Je pravdou, že jakkoliv bylo tohle efektní v dobách Matrixu a celkem spolehlivě to fungovalo i u Wanted, zde tato přemíra efektů mnohdy spíše ruší a umocňuje rozpaky z již tak přestřeleného děje. Ten mimochodem vzešel ze stejnojmenné knihy amerického spisovatele Setha Grahame-Smithe.

DF_01085_R

Bohužel pro tvůrčí tým to tentokrát nezachrání ani herecké obsazení. Hlavní role připadla vcelku neznámému Benjaminu Walkerovi, jehož nejznámějším filmem ve filmografii jsou Eastwoodovi Vlajky našich otců, ve kterých se však jen mihnul. Jeho největším přínosem pro film je poté fakt, že je neskutečně podobný Liamu Neesonovi před 20 lety. Bohužel však pouze fyzickou podobou, nikoliv hereckými kvalitami. Nejznámějším hercem v obsazení je pak Dominic Cooper, který v poslední době střídá lepší kousky s těmi horšími. Ze zbytku pak stojí za zmínku snad jen Anthony Mackie, Mary Elizabeth Winstead, nebo Rufus Sewell v roli hlavního záporáka.

Těžko Abrahama Lincolna: Lovce upírů k něčemu přirovnávat, ale ve chvíli, kdy máte v oblibě např. sérii Underworld, pravděpodobně se vám bude líbit i tenhle kousek. Já osobně k němu mám značně ambivalentní vztah. Není ničím co by mě vyloženě naštvalo a jako jednohubka na vypnutí mozku je AL plně dostačující, ale možnosti vidět jej znovu bych se pravděpodobně vzdal.

Abraham_Lincoln_-_Vampire_Hunter_Poster

V kinech od 19.7.2012

HODNOCENÍ: 60%

Abraham Lincoln: Lovec upírů (Abraham Lincoln: Vampire Hunter), Horor / Akční, USA, 2012, 105 minut

Režie: Timur Bekmambetov

Hrají: Benjamin Walker, Dominic Cooper, Anthony Mackie, Mary Elizabeth Winstead, Rufus Sesekl, Marton Csokas, Jimmi Simpson, Joseph Mawle

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *