96 Hodin : Odplata – recenze

Liam Neeson se po 4 letech vrací jako Bryan Mills, jemuž v Paříži unesli dceru a on měl 96 hodin na její záchranu. Nyní nastupují příbuzní zavražděných záporáků z prvního dílu vedeni Muradem, otcem jednoho ze zabitých zločinců, a chtějí vykonat svojí pomstu.

p605335

Bryanův život se i po 4 letech ubírá stejným směrem jako v prvním díle. Stále pracuje jakožto ochranka a stále si udržuje dobré vztahy se svou dcerou Kim (Maggie Grace) a ex-manželkou Lenorou (Famke Janssen). Ta si nyní prochází bouřlivým rozchodem a Bryan jí tak pozve na dovolenou do Istanbulu. Bohužel netuší, že zálusk na jeho hlavu si dělají příbuzní zabitých překupníků, které před nějakou dobou bryan zlikvidoval ve snaze zachránit svojí dceru.

Těsně po příjezdu do Istanbulu je tak unesen nejen Bryan, ale i jeho bývalá manželka. Jediný kdo únoscům unikne je dcera Kim. S její pomocí se podaří Bryanovi uniknout a začíná tak zběsilá honička o život bývalé ženy, ve které opět budou létat kulky a mrtvých bude víc než dost. Bryan tak bude potřebovat všechny svoje schopnosti a znalosti, aby ochránil sebe i rodinu.

p213762

První díl v režii Pierra Morela byl před 4 lety hodně příjemným překvapením, které i přes slabý scénář nabídlo nebývalou „oldschoolovou“ akční jízdu, která se mohla chlubit charismatickým hlavním hrdinou a výbornou, svižnou a přehlednou akcí. Žel bohu, druhý díl se tím samým chlubit nemůže. Charismatický hlavní hrdina sice zůstal a Liam Neeson opakovaně dokazuje jak výborným je hercem, nicméně to je asi tak vše.

Vedle slabého scénáře, který tentokrát pomáhá hlavnímu hrdinovi mnohdy těžko uvěřitelnými oslími můstky, má na tom největší podíl režisér. Tím není nikdo jiný než chráněnec Luca Bessona, Olivier Megaton, který již několikrát dokázal, že dokáže zabít nejen dobře rozjetou sérii, ale i slibně vypadající akčňák. Druhých 96 hodin tak trpí stejnými neduhy jako třetí díl Kurýra, nebo loňská Colombiana. Megaton nám i tentokrát servíruje poměrně svižnou akci, která je ovšem natolik nepřehledná, že divák nemá šanci si jí užit. K nevalnému dojmu pak přispívá i nepříliš vhodně zvolená hudba.

p969499

Co snímek naopak drží v koukatelné a hlavně dokoukatelné rovině je hlavní představitel, který i tentokrát trousí hlášky na potkání a od prvního dílu se příliš nezměnil. Zbytek osazenstva je silně upozaděn, což je škoda hlavně v případě hlavního záporáka v podání Rade Šerebedžiji. Jednání jeho postavy je sice jasně dané (stejně jako jeho následovníků), nicméně jak on, tak jeho kolegové – záporáci, se mnohdy nechovají úplně logicky a hlavnímu hrdinovi jeho roli nemálo usnadňují. Samotné finále by si poté také zasloužilo více. Celkově cesta hlavního hrdiny za záchranou manželky byla neuvěřitelně uspěchaná a oproti poměrně rozvleklému rozjezdu, kdy divák čeká nemalou chvíli na první akci, působila skoro až nepatřičně.

Celkově vzato je tedy 96 Hodin: Odplata zklamáním na celé čáře a je snímkem, který je minimálně o dvě třídy níže než jeho předchůdce. Pokud by tvůrci uvažovali o třetím díle, tak v případě, že by měl být výsledek takovýto, raději bych záměr opustil. Za sebe tedy návštěvu kina nedoporučuji, bohatě bude stačit počkat si až se film objeví na DVD. Podobně průměrných akčních béček je v současné chvíli více než dost a mnohdy jsou provedeny i lépe.

plakat

V kinech od 4.10.2012

HODNOCENÍ: 50%

96 Hodin: Odplata (Taken 2), Akční / Krimi / Drama / Thriller, Francie, 2012, 98 minut

Režie: Olivier Megaton

Hrají: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen, Rade Šerebedžija, Luke Grimes, Jon Gries, Leland Orser, D.B. Sweeney, Laura Bryce

Václav Carvan

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *