30 Minut po půlnoci – recenze

Jsou tomu již 3 roky co Kathryn Bigelow se svým válečným snímkem Smrt čeká všude překvapila na Oscarovém večeru a převálcovala jím jiné i Cameronova Avatara. Nyní nám oscarová režisérka přináší svůj další snímek, který se opět opírá o téma terorismu a popisuje hon na nejslavnějšího teroristu – Usamu Bin Ladina.

1134604 - Zero Dark Thirty

Snímek začíná velmi symbolicky – tmou. Tmou, do které byly uvrženy celé Spojené státy, potažmo celý svět těsně po teroristických útocích 11.9.2001. Celou tragédii pak připomínají autentické nahrávky doprovázející úvodní titulky. Ihned poté nás pak děj přenáší o 2 roky kupředu a do děje vstupuje začínající agentka CIA Maya (Jessica Chastain). Ta se právě přesunula z kanceláře ve Washingtonu přímo do centra dění v Pákistánu.

I přes fakt, že je Maya v terénu nová, brzy poznává zákonitosti, mezi které patří i mučení vězňů a začíná tak hon za každou alespoň trošku pravdivou informací, která by mohla vést k dopadení nejhledanějšího muže světa. Po letech pátrání pak Maya naráží na jméno Abu Ahmed, který by jí mohl dovést přímo k samotnému Usámovi. Situace se ovšem v průběhu let mění a samotný Usama už funguje pouze jako mediální strašák a Mayu tak čeká vedle dalšího rozplétání teroristické sítě také boj s úředním molochem na domácí půdě. Přes veškeré komplikace je Maya rozhodnutá dovést svůj boj do samého konce.

1134604 - Zero Dark Thirty

Po o poznání akčnější Smrti čekající všude, která nám přibližovala samotné vojáky operující ve válečné zóně tentokrát Bigelow značně ubrala z tempa a spíše než na akci se divák může těšit na mravenčí práci zpravodajských služeb, kdy nic není cennějšího než dobrá informace. Na působivosti snímku to však vůbec nic neubírá. I ona mravenčí práce je pro diváka zajímavě podána a i přes předem jasný vývoj a konec dokáže režisérka udržovat diváka v napětí.

Když už byla řeč o akci, tak té je ve 30 minutách opravdu po málu. Ovšem ve chvílích, kdy na akci dojde to opravdu stojí za to. Finální „dobývání“ vily ve které se Usama Bin Ladin skrýval (toliko zprofanované v médiích) je natočeno opravdu bravurně a divák si ho opravdu užije. Podobně jako ve svém předchozím snímku, i tentokrát Kathryn Bigelow vsadila na méně okoukané tváře, což je opět jen ku prospěch celého dílka. Ze známých tváří se filmem mihne Mark Strong, Joel Edgerton, nebo Edgar Ramirez.

1134604 - Zero Dark Thirty

Kapitolou sama pro sebe je však ústřední hrdinka Maya. Jessica Chastain již několikrát dokázala, že dokáže zaujmout i na menším prostoru (nejvýrazněji např. v Černobílém světě, nebo nedávno v Zemi bez zákona) a tentokrát si celý film ukradla sama pro sebe. Její zarputilá agentka prakticky po celou dobu nesleze z plátna a její odhodlání ze snímku přímo čiší. Právě Jessica Chastain je pak mojí favoritkou v letošní oscarové řeži a zlatý plešoun by byl více než zasloužený.

Co říci závěrem. Sám za sebe jsem se na snímek těšil již v dobách, kdy ještě operoval s názvem Kill Bin Ladin a těsně po shlédnutí jsem byl upřímně nadšen a snímek na mě zapůsobil mnohem více než kdysi Smrt čeká všude. Osobně je Zero Dark Thirty mým favoritem i v letošních Oscarových nominacích. Na konec tedy jednoznačné doporučení. Nenechte se odradit stopáží a vyrazte do kina.

plakat

V kinech od 21.2.2013

HODNOCENÍ: 90%

30 minut po půlnoci (Zero Dark Thirty), Thriller / Akční / Drama, USA,2012, 157 minut

Režie: Kathryn Bigelow

Hrají: Jessica Chastain, Mark Strong, Joel Edgerton, Edgar Ramirez, Scott Adkins, Jason Clarke, Jennifer Ehle, Kyle Chandler, Daniel Lapaine, Fares Fares, Heft Mash, Chris Pratt, Herold Perrineau, Nash Edgerton, Mark Duplass, James Gandolfini, Federic Lehne, Christian Contreras, Lee Asquith-Coe

Václav Carvan

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *